Czy Twój mały biznes może zostać pozwany za utratę firmy?

Wszyscy wiemy, że w większości przypadków mamy do czynienia z wolnym rynkiem, a właściciele małych firm są gotowi konkurować o klientów i kontrahentów. Przedsiębiorcy często wierzą, że ich produkt lub usługa będą preferowane, lub przynajmniej są gotowi wygrać niektóre i stracić niektóre, bez zbytniego narzekania, tak długo, jak wierzą, że pole gry jest równe.

A co w przypadku, gdy okoliczności, które są poza twoją kontrolą, na przykład „akt boży”, powodują utratę biznesu? Czy możesz złożyć pozew?

Czysta przerwa

Pytanie to pojawiło się w Miami, gdzie konkurencja w usuwaniu gruzu po huraganach Harvey, Irma i Maria była bardzo zacięta. Jedna z firm sprzątających, Ashbritt Environmental, miała podpisaną umowę na wywóz śmieci z miastem North Miami Beach. Miasto rozwiązało ten kontrakt pod koniec września, przekazując obowiązki sprzątania DRC Emergency Services. Ashbritt złożył pozew, twierdząc, że burze i kilka innych czynników uniemożliwiły mu odpowiednie wykonywanie obowiązków wynikających z umowy:

„Zdolność Ashbritt do wykonywania swoich obowiązków wobec miasta została w znacznym stopniu zakłócona i utrudniona, ponieważ niezbędne ciężarówki i sprzęt popłynęły do podmiotów gotowych zapłacić znacznie wyższe ceny za szybsze sprzątanie …. Ashbritt nie była w stanie wykonać swoich obowiązków w sposób zadowalający dla miasta bez własnej winy, a jej wykonanie powinno być usprawiedliwione z powodu niemożności wykonania lub działania siły wyższej.”

Siła huraganu

Siła wyższa odnosi się do wydarzenia lub efektu, którego nie można racjonalnie przewidzieć lub kontrolować, jak wojna, strajk pracowniczy lub ekstremalna pogoda. Określane również jako „akt boży”, tego rodzaju zdarzenia mogą być często wykorzystywane jako obrona przed roszczeniem, że jedna ze stron nie wypełniła swoich obowiązków wynikających z umowy. Ashbritt twierdzi, że huragany, wraz z konkurencją dla wykonawców i podwykonawców, utrudniły znalezienie ciężarówek do wykonania własnych usług.

Menedżer miasta Ana Garcia nie zgodziła się z tym twierdzeniem, mówiąc Miami Herald, że „dano im wszelkie możliwości, aby naprawić swoje niedotrzymanie umowy”. A prokurator miejski Jose Smith nazwał pozew „całkowicie pozbawionym podstaw prawnych”. Nie jest obroną odejście od kontraktu, ponieważ będzie cię to kosztować więcej pieniędzy”.

Nowy kontrakt North Miami Beach z DRC będzie ostatecznie kosztował ją dodatkowe 11 dolarów za jard sześcienny śmieci, czyli około 2,5 raza więcej niż to, co naliczał Ashbritt. A miasto oczekuje, że ten ostatni zwróci różnicę. Zanim więc pozwiesz klienta za to, że przeniósł swoją działalność gdzie indziej, upewnij się, że Twoja mała firma wywiązywała się ze swoich zobowiązań umownych. I skontaktuj się z doświadczonym adwokatem ds. umów w pobliżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *