Czy marketing wielopoziomowy jest nielegalny?

Większość przedsiębiorców marzy o tym, aby ich mała firma ruszyła z miejsca i rozwinęła się w samowystarczalne przedsiębiorstwo. Inni pracownicy zajmą się codziennymi operacjami i sprzedażą, podczas gdy Ty będziesz myślał perspektywicznie. Będą piąć się po szczeblach kariery, zatrudniać własnych pracowników, a Ty będziesz dalej odsunięty od pracy i harówki, ale nadal będziesz miał udział w sukcesie i zyskach.

Marketing wielopoziomowy to nieco inna koncepcja. Znany również jako MLM lub marketing sieciowy, marketing wielopoziomowy jest systemem sprzedaży, w którym niezależni sprzedawcy lub dystrybutorzy sprzedają produkty konsumenckie dostarczane przez konkretną firmę. Dystrybutorzy otrzymują wynagrodzenie na podstawie tego, co sprzedają i są zachęcani do budowania własnej siły sprzedaży poprzez rekrutowanie, szkolenie i dostarczanie innym osób do sprzedaży produktów, zarabiając w ten sposób procent od tej sprzedaży. Jeśli zrobisz to dobrze, jest to całkowicie legalne; jeśli zrobisz to źle, jest to nielegalny system Ponziego.

Sprzedaż produktów a sprzedaż handlowców

Jak zauważa The Balance, nie zawsze łatwo jest odróżnić MLM od piramidy finansowej, ponieważ obie mają podobną strukturę sprzedaży, która z kolei wygląda jak tradycyjna firma handlowa, przynajmniej na pierwszy rzut oka: „Prawie każda duża organizacja sprzedażowa na świecie tak ma. Sprzedawcy dostają prowizję, a kierownicy sprzedaży dostają nadwyżki lub premie na górze, a na górze dyrektorzy sprzedaży, a na górze wiceprezesi.”

Główną różnicą pomiędzy MLM a tradycyjną piramidą lub schematem Ponziego jest posiadanie rzeczywistego produktu na sprzedaż. Jeśli przekazujesz rzeczywiste produkty rzeczywistym klientom, nawet jeśli próbujesz zwerbować niektórych z tych klientów, aby stali się twoimi sprzedawcami, prawdopodobnie jesteś po właściwej stronie prawa. Piramidy finansowe, z drugiej strony, sprzedają prawo do rekrutowania innych, a uczestnicy odzyskują swoje inwestycje w produkty poprzez rekrutację potencjalnych inwestorów, a nie sprzedaż produktu lub usługi.

Kłopoty ze sprzedażą

Marketing wielopoziomowy jest legalny, o ile jest zgodny z przepisami dotyczącymi ujawniania informacji i, jak zauważyliśmy powyżej, dostarcza klientom rzeczywisty produkt w zamian za ich pieniądze. Ale ludzie próbujący zarobić łatwe pieniądze lub dostać się do świata sprzedaży lub własności biznesu powinni być ostrożni. Better Business Bureau ostrzega przed wszelkimi możliwościami, które obiecują wysokie zarobki przy niewielkim nakładzie czasu lub wysiłku, wymagają zakupu dużej ilości zapasów na początek, nie dają gwarancji, że niesprzedane produkty można odkupić, a także żądają zapłaty w gotówce, przelewem lub przekazem pieniężnym za początkową inwestycję.

MLM może być sposobem na szybki zarobek, ale może też szybko wpędzić Cię w kłopoty prawne i finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *