5 najlepszych wskazówek dotyczących rekrutacji w małych firmach

Jest takie biznesowe powiedzenie, które krąży po sieci: Twoja firma jest tylko tak dobra, jak twój najgorszy pracownik. I to nigdy nie jest bardziej prawdziwe niż w małej firmie, gdzie nie masz tak wielu pracowników, aby rozpocząć. Tak więc identyfikowanie, zachęcanie i zatrudnianie najlepszych możliwych kandydatów jest kluczowe dla małych firm.

Więc oto niektóre z naszych najlepszych wskazówek, pytań i odpowiedzi na temat rekrutacji w małych firmach, z naszych archiwów:

1. Rekrutacja na kampusie uczelni dla Twojej małej firmy

Przebyliśmy długą drogę od klasycznych targów pracy w college’u, z liniami stoisk i stosami aplikacji. Większość przyszłych absolwentów szuka czegoś więcej niż tylko pracy i pyta, co możesz dla nich zrobić, tak samo jak Ty pytasz, co oni mogą zrobić dla Ciebie. Touting akcji dzielenie (wraz ze standardowym wynagrodzeniem) i nowe technologie (wraz ze starą przestrzeń biurową) może pomóc, i to nigdy nie boli mieć przyjaciół na wydziale.

2. Czy powinieneś używać Facebooka do rekrutacji pracy?

Jasne, że jest LinkedIn teraz, ale można uzyskać bardziej uczciwy i kompleksowy widok kandydatów do pracy na Facebooku. I bardziej nieformalne ustawienie może zrobić dla łatwiejszego pitch i rozmowy. I, w zależności od branży, można rozważyć pełne social media push, poznając kandydatów poprzez Twitter, Instagram i Snapchat.

3. Czy to legalne, aby podbierać pracowników konkurencji?

Czasami trudno jest przyznać, że konkurencyjna firma ma lepszy personel niż Twój. Ale jak mówi stare przysłowie, jeśli nie możesz ich pokonać, zatrudnij ludzi, którzy pomagają im wygrać. Tylko uważaj, kiedy to robisz – umowy o zakazie konkurencji i klauzule o nieujawnianiu informacji mogą ograniczać to, co pracownik konkurenta może dla Ciebie zrobić, i strzeż się pozwu o niedozwolone zakłócanie stosunków handlowych.

4. Czy powinienem zatrudnić rekrutera, aby przeprowadził rekrutację?

Jeśli wszystko to brzmi jak zbyt wiele z rozpraszania od podstawowych funkcji swojej małej firmy, zawsze można zlecić rekrutację do ekspertów. Istnieją rekruterzy, którzy będą pracować na krótkoterminowej podstawie umowy, jeśli trzeba tylko dodać jednego lub dwóch członków do swojego personelu, a agencje i firmy poszukiwawcze, które oferują bardziej kompleksowe usługi dla personelu w górę firmy.

5. Zapobieganie rotacji pracowników: Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy

Najlepsze wysiłki rekrutacyjne są bez znaczenia, jeśli Twoi pracownicy nie trzymać się. Więc upewnij się, że korzyści, awans, i spełnienie są zarówno częścią sprzedaży pitch do potencjalnych pracowników i ich doświadczonych raz są zatrudnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *