Doręczyciele pozywają Amazon za naruszenia prawa pracy

Klienci Amazona przyzwyczaili się do szybkich dostaw, ale może się to wiązać z kosztem świadomości, że Amazon został pozwany przez swoich kierowców za naruszenia prawa pracy. Ten sam prawnik, który osiągnął 100 milionów dolarów ugody przeciwko firmie Uber w imieniu jej kierowców, jest teraz mistrzem kierowców w programie Flex firmy Amazon.

Podobnie jak Uber, Amazon Flex pozwala kierowcom rejestrować się za pomocą aplikacji, pracować w godzinach, w których chcą pracować i korzystać z własnego urządzenia i pojazdu. Podstawowa różnica polega na tym, że kierowcy Ubera przewożą ludzi, podczas gdy kierowcy Amazon Flex dostarczają paczki Amazona do ludzi.

O co chodzi w tej sprawie?

W dniu 4 października 2016 roku, pozew został złożony przeciwko Amazon za błędne oznaczenie kierowców programu Amazon Flex jako niezależnych wykonawców, a nie pracowników, oprócz innych naruszeń prawa pracy. Pozew został złożony w imieniu czterech indywidualnych powodów, ale dąży on do uzyskania statusu pozwu zbiorowego, aby objąć wszystkich kierowców Amazon Flex. Kierowcy twierdzą, że powinni być traktowani jako pracownicy, ponieważ muszą przejść gruntowne szkolenie, muszą przestrzegać ścisłych procedur postępowania z klientami Amazon, a także muszą przestrzegać wcześniej ustalonych tras i harmonogramów dostaw dostarczanych przez aplikację Amazon Flex.

Poza błędnym określeniem kierowców jako zleceniobiorców, a nie pracowników, kierowcy zarzucają naruszenie federalnego prawa pracy dotyczącego płacy minimalnej i nadgodzin. Wśród najbardziej bolesnych zarzutów jest to, że po odliczeniu kosztów paliwa i regularnego utrzymania, kierowcy nie zarabiają nawet minimalnej płacy. Co gorsza, kierowcy, którzy pracują w nadgodzinach, nie otrzymują wynagrodzenia za nadgodziny.

Jaka jest różnica między niezależnymi podwykonawcami a pracownikami?

Zazwyczaj, kiedy pracownik staje się pełnoetatowym pracownikiem firmy, wypełnia formularz podatkowy i inne formalności, a pracodawca pobiera podatki z jego wypłaty i zapewnia inne świadczenia zgodnie z wymogami prawa federalnego, stanowego lub lokalnego. Kiedy pracownik jest zakwalifikowany jako niezależny wykonawca, pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia świadczeń, ani potrącania podatków z wypłaty.

Podczas gdy pracownikom można powiedzieć dokładnie jak i kiedy mają wykonywać funkcje swojej pracy, od niezależnych wykonawców oczekuje się, że będą mogli wykonywać funkcje swojej pracy niezależnie i bez wytycznych, a także wtedy, kiedy sami się na to zdecydują. Ponadto, gdy pracownik może otrzymać odszkodowanie pracownicze i zasiłek dla bezrobotnych, w razie potrzeby, niezależny wykonawca jest zobowiązany do zapewnienia sobie odszkodowania pracowniczego i zasiłku dla bezrobotnych, jeśli chce takiej ochrony. Choć może się to wydawać całkiem sporo, w rzeczywistości istnieje o wiele więcej różnic pomiędzy niezależnymi wykonawcami a pracownikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *