Czy przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego mają zastosowanie do działalności prowadzonej w domu?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w domu może być pełne pułapek, wykraczających poza kwestię tego, czy wydajność pracy spadnie, jeśli będziesz pracować w piżamie, czy nie. Często prawo zagospodarowania przestrzennego oraz inne zasady i przepisy mają zastosowanie do biznesu prowadzonego w domu.

Prawo zagospodarowania przestrzennego ogranicza sposób, w jaki właściciele gruntów i mieszkańcy mogą korzystać z własnych nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, prawo zagospodarowania przestrzennego rozróżnia nieruchomości mieszkalne, komercyjne i przemysłowe, i może zabraniać wykorzystywania obszarów przeznaczonych do jednego celu do innych celów. W zależności od tego, z czym wiąże się Twój domowy biznes i jak obszar, na którym znajduje się Twój dom jest podzielony na strefy, możesz ponieść konsekwencje prawne za prowadzenie domowego biznesu.

Obawy dla właścicieli firm domowych

Jak w przypadku każdego biznesu, lokalizacja ma znaczenie. Oprócz lokalnych przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego, powinieneś również sprawdzić wszelkie obowiązujące CCRs (restrictive covenants) lub szczegóły w umowie najmu. Należy również wziąć pod uwagę potencjalne problemy z sąsiadami, z którymi można się spotkać.

Jeśli dom jest zoned w obszarze, który jest tylko obszar mieszkalny, prowadzenie działalności o dużym natężeniu ruchu, jak sklep z kanapkami, będzie prawdopodobnie uruchomić afoul of the zoning ordinance. Zazwyczaj obszary mieszkalne nie chcą, aby firmy domowe działały w sposób, który wymaga od klientów odwiedzania lokalizacji mieszkalnej, zwłaszcza jeśli jest duża ilość klientów.

Jednak ktoś, kto prowadzi działalność wyłącznie w Internecie, nie będzie musiał martwić się o ruch klientów lub klientów. Również ruch pracowników lub innych osób związanych z biznesem może stanowić problem, jeśli domowy biznes wymaga posiadania kilku, a nawet tylko jednego lub dwóch pracowników w domu, lub wysokiej częstotliwości dostaw i odbiorów UPS. Ogólnie rzecz biorąc, telepracy, i dyskretny, lub Internet oparte, firmy, zawsze będzie w porządku.

Jeśli dom znajduje się w strefie mieszanej, prawdopodobnie będziesz miał więcej swobody, aby przekształcić swój dom w biznes. Jednak nawet w obszarach mieszanych, lokalne przepisy mogą wymagać zezwolenia lub licencji, aby być w miejscu, zanim zaczniesz działać swoją firmę.

Jeśli wynajmujesz swój dom, przed podjęciem jakichkolwiek innych działań należy sprawdzić umowę najmu lub dzierżawy. Często umowa najmu będzie zawierać szczegółowe przepisy dotyczące komercyjnego wykorzystania nieruchomości. Podobnie właściciele domów mogą podlegać przepisom CCR, znanym również jako przymierza ograniczające, lub regulaminom HOA, które mogą uniemożliwiać prowadzenie pewnych rodzajów działalności gospodarczej w domu.

Co jeśli naruszysz prawo zagospodarowania przestrzennego?

Nawet jeśli domowy biznes narusza prawa zagospodarowania przestrzennego, możesz być w stanie uzyskać wariancję lub inną ulgę od władz lokalnych. Wariancja, jak to brzmi, pozwoli właścicielowi nieruchomości zrobić coś, co byłoby naruszeniem prawa zagospodarowania przestrzennego.

Chociaż może być w stanie uciec z naruszeniem prawa zagospodarowania przestrzennego tak długo, jak nie nitpicky sąsiadów lub złych klientów zgłosić, wiedząc, czy jesteś w zgodzie, czy nie jest zazwyczaj dość łatwe i tanie do osiągnięcia. Wpadnięcie w kłopoty za naruszenie prawa zagospodarowania przestrzennego może kosztować tysiące lub więcej, nie tylko w grzywnach i karach, ale także w kosztach relokacji dla Twojej firmy (nie wspominając o kosztach utraconych możliwości). Większość miast i hrabstw zamieszcza lokalne przepisy zagospodarowania przestrzennego i lokalną mapę zagospodarowania przestrzennego online, aby każdy miał do nich łatwy dostęp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *