Zwycięstwo biznesu online: Prawo Luizjany dotyczące weryfikacji wieku zostało odrzucone

Sędzia federalny orzekł w zeszłym tygodniu, że ustawa z Luizjany wymagająca od księgarni i wydawców internetowych weryfikacji wieku osób odwiedzających stronę jest niezgodna z konstytucją. Prawo to ma chronić nieletnich przed szkodliwymi materiałami, donosi Courthouse News Service, ale sąd uznał, że narusza ono prawo do wolności słowa.

American Civil Liberties Union nazwała orzeczenie zwycięstwem dla wolności słowa, a lokalni księgarze i wydawcy bez wątpienia odetchnęli z ulgą. Ale Ty też powinieneś – oto dlaczego orzeczenie to coś dla Ciebie znaczy, nawet jeśli jesteś daleko od Luizjany.

Znaczące zagrożenie

Statut, o którym mowa, kryminalizuje publikację szkodliwych materiałów z naruszeniem Pierwszej Poprawki do Konstytucji, argumentowali powodowie. Pozwala ona na karę grzywny w wysokości do 10 000 dolarów dla każdego, kto fałszywie twierdził, że jest wystarczająco dorosły, aby oglądać je online. Ale działacze praw obywatelskich powiedział, że to stanowiło istotne zagrożenie nieodwracalnej szkody dla wolności Pierwszej Poprawki i był nieskuteczny w każdym razie. Według skargi, nieletni, który chce znaleźć materiały zablokowane na stronie stanowej może obejść zakaz, znajdując te same materiały na stronie pozastanowej.

Przekonany o tym sąd uznał, że istnieje szkoda wynikająca z egzekwowania statutu. „Nieodwracalna szkoda” wynika z niematerialnego charakteru korzyści płynących z wykonywania praw,” stwierdza sędzia główny Brian Jackson w swojej opinii, ” i obawy, że jeśli te prawa nie są zazdrośnie chronione, osoby będą zniechęcane, nawet jeśli niezauważalnie, do wykonywania tych praw w przyszłości”.

Co ciekawe, adwokaci stanowi broniący się przed wyzwaniem — wniesionym przez ACLU i Media Coalition w imieniu Garden District Book Shop, Octavia Books, Future Crawfish Paper LLC, American Booksellers Association i Comic Book Legal Defense Fund — powiedzieli, że statut i tak nie był egzekwowany. Ale sędzia wydał wstępny nakaz zakazujący egzekwowania całkowicie i biorąc decyzję z ich rąk.

Co to oznacza

Chociaż ustawa z Luizjany była wyraźnie problematyczna na samym początku – stan bronił się, że jej nie egzekwował – orzeczenie jest dobrym znakiem dla biznesu online. Sprawa ujawnia praktyczną niemożność egzekwowania praw, które kryminalizują pewne publikacje lub utrudniają prowadzenie biznesu online w jednym stanie w stosunku do innego. A fakt, że ustawa została uznana za niekonstytucyjną, wzmacnia poczucie, że firmy internetowe i ich klienci będą cieszyć się tymi samymi swobodami, których oczekujemy w prawdziwym życiu.

Porozmawiaj z prawnikiem

Jeśli prowadzisz działalność w Internecie i martwisz się o przepisy i zgodność z prawem w tym kontekście, porozmawiaj z prawnikiem. Jeśli nie masz takich obaw, rozważ to mimo wszystko, ponieważ istnieje wiele zasad dotyczących prowadzenia działalności w Internecie i dostępności Twojej strony. Skorzystaj z porady eksperta. Skonsultuj się z radcą prawnym.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *