Czy umowy ustne są kiedykolwiek legalne w przypadku małych transakcji biznesowych?

Jeśli zawierasz umowę, powinieneś sporządzić ją na piśmie. Jasne, umowy ustne mogą być egzekwowalne, ale są wyjątki. Wiele z umów zawieranych przez małe firmy wymaga formy pisemnej, aby były prawnie egzekwowalne. Nawet jeśli umowa może być technicznie zawarta w formie ustnej, posiadanie pisemnego zapisu może pomóc, jeśli umowa kiedykolwiek się skwasi.

Kiedy wszystko jest na piśmie i starasz się wyjaśnić warunki w jak największym stopniu, możesz uniknąć nieporozumień i skupić się na rozwijaniu swojego biznesu. Rozważmy kilka podstaw sporządzania umów.

Podstawy sporządzania umów

Umowa jest umową i nie musi być skomplikowana, aby była skuteczna. Tak, istnieje wiele szablonów lub standardowego języka – i wiele z nich może być dość zniechęcające – w wielu umowach, które podpisujemy codziennie jako konsumenci (wiesz, te, które rzadko czytamy, a które dyktują warunki umów, do których przystępujemy). Ale nie musisz mieć adwokata do każdej umowy, a umowa adwokata – podobnie jak Twoje własne zapisy – będzie w idealnym przypadku stosunkowo prostym zapisem umowy.

Nie potrzebujesz żargonu. Jeżeli ty i twój partner biznesowy zgadzacie się co do tego, co i kiedy należy zrobić oraz jakie warunki mogą wymagać zmiany ogólnych warunków, zapisz wszystkie te rzeczy. Staraj się używać prostego i zrozumiałego języka, a także staraj się zapewnić wystarczającą wymianę informacji między sobą. To niesamowite, jak wiele interpretacji może być dla słowa, gdy ludzie nie zgadzają się, więc zdefiniować warunki też.

Kiedy potrzebujesz prawnika

Niektóre transakcje absolutnie wymagają pisemnej umowy i są najlepiej sporządzone przez eksperta. Kiedy masz do czynienia z obszarami, które obejmują wiele stanowych i federalnych kwestii prawnych i zgodności – takich jak zatrudnienie, na przykład, zarówno krótko- i długoterminowe – trzeba mieć pisemną umowę i trzeba go napisać przez kogoś zaznajomionego z prawem. Podobnie, gdy mamy do czynienia z dzierżawami lub innymi ustaleniami, które mają trwać jakiś czas i wiążą się z szeroką potencjalną odpowiedzialnością, należy mieć prawnika przeglądu wszystkiego, co zgadzasz się przed podpisaniem.

Skonsultuj się z radcą prawnym

Jeśli masz obawy dotyczące umów lub innych aspektów działalności gospodarczej, skonsultuj się z prawnikiem. Wielu prawników udziela konsultacji za darmo lub za minimalną opłatą i z przyjemnością omówi Twoją sytuację. Skorzystaj z porad.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *