Dowiedz się zanim wejdziesz na giełdę: Testowanie wód inwestycyjnych

Niegdyś firmy wchodziły na giełdę w ciemno: z potencjalnymi inwestorami można było rozmawiać dopiero po złożeniu wszystkich dokumentów oferty publicznej w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). W ten sposób można było zmarnować setki tysięcy dolarów, zanim firma mogła ocenić, czy jest wystarczające zainteresowanie jej akcjami na rynku publicznym.

Firmy były zmuszone do obchodzenia tych wymogów poprzez „spotkania edukacyjne” pomiędzy bankierami inwestycyjnymi i dużymi inwestorami, ale wygląda na to, że te czasy już minęły. Firmy mogą teraz legalnie „wypróbować wody”, zanim przystąpią do mini-IPO. Oto, co należy wiedzieć o nowych przepisach regulujących proces pre-IPO:

Puszki

Ustawa Jumpstart Our Business Startups Act (JOBS Act) została opracowana w celu zwiększenia możliwości inwestycji kapitałowych w małe firmy i ułatwienia wejścia na giełdę. Regulacja A+ zawarta w ustawie pozwala firmom na złożenie określonych dokumentów w SEC, a następnie komunikację z potencjalnymi inwestorami w celu zmierzenia poziomu zainteresowania Mini-IPO.

Ten rodzaj komunikacji może również stworzyć pewien impet marketingowy, który może być korzystny po przeprowadzeniu IPO.

Zakazy

Istnieją jednak przepisy dotyczące tego, w jaki sposób firma może „wypróbować wody”. Firmy nie mogą zabiegać ani przyjmować wiążących zamówień na zakup proponowanych papierów wartościowych, więc nie można nikogo wiązać przed IPO. Komunikacja z proponowanymi klientami nie może również zawierać istotnych błędnych oświadczeń lub pominięć, więc nie należy nikogo wprowadzać w błąd.

Shoulds

Biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia, firma testująca wody prawdopodobnie będzie chciała ograniczyć rozmowy z potencjalnymi inwestorami tylko do informacji zawartych w ostatecznej wersji dokumentów ofertowych SEC. Dlatego warto upewnić się, że wszystkie materiały użyte do testowania wód zostały złożone w SEC. Należy również uważać, aby uwzględnić wymagane przez SEC zastrzeżenia prawne dla potencjalnych inwestorów.

Być może będziesz musiał skontaktować się z prawnikiem w sprawie IPO, a zwłaszcza jeśli chcesz najpierw wypróbować wody, chcesz mieć pewność, że robisz to zgodnie z prawem i w sposób, który najlepiej chroni Twoją firmę i cały jej potencjał.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *