Co to jest troll patentowy?

Biznesy narzekają na to cały czas: konieczność bronienia się przed trollami patentowymi i niepoważnymi pozwami sądowymi. Ale wielu właścicieli biznesów wciąż nie wie, czym dokładnie jest troll patentowy, jak on działa i dlaczego małe firmy powinny się nim martwić.

Patentowe trolle nie tylko atakują gigantyczne korporacje, takie jak Apple czy White Castle. Mogą też zatrzymać startup na jego drodze. Więc oto jak działają trolle patentowe i jak możesz chronić swój mały biznes.

Kim są, co robią, dlaczego to robią

Electronic Frontier Foundation podaje poręczną, roboczą definicję trolla patentowego:

Troll patentowy używa patentów jako broni prawnej, zamiast faktycznie tworzyć jakiekolwiek nowe produkty lub wymyślać nowe pomysły. Zamiast tego, trolle są w biznesie sporów sądowych (lub nawet tylko grożenia procesem). Często tanio wykupują patenty od firm, które mają pecha i chcą spieniężyć to, co im zostało, czyli patenty.

Te patenty mogą być zbyt szerokie lub niejasne i dlatego obejmują szeroką gamę produktów lub technologii, dając trollom jeszcze więcej ofiar. Patentowy troll zidentyfikuje wtedy biznes produkujący podobny produkt lub używający podobnej technologii i zagrozi procesem sądowym, jeśli biznes nie zapłaci wygórowanych opłat licencyjnych.

Jak ich powstrzymać

Podczas gdy system patentowy został zaprojektowany dla ochrony innowacji, dając wynalazcom 20-letni monopol na ich wynalazki, ostatnio patenty stały się narzędziem wymuszania opłat licencyjnych lub nagród za naruszenie. Patenty są kluczowe dla małego biznesu, upewniając się, iż konkurenci nie ukradną dobrego pomysłu, a obrona prawomocnego patentu może uratować biznes. Problemem jest rozróżnienie między trollami a prawdziwymi innowatorami.

Na szczęście, ustawodawcy zauważyli ten dylemat i zaproponowali kilka projektów ustaw, Innovation Act w zeszłym roku i TROL Act w tym roku, które powstrzymałyby falę trolli. I choć Innovation Act zawiódł, a TROL Act ma swoich krytyków, uznanie trolli patentowych za problem jest pierwszym krokiem do znalezienia rozwiązania.

Prawie wszystkie spory o naruszenie patentów są skomplikowane i kosztowne, i może pomóc posiadanie po swojej stronie doświadczonego adwokata ds. własności intelektualnej.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *