Modelka malująca nagie ciało pozwała nowojorską policję za aresztowanie w 2011 roku

Modelka, która została aresztowana za udział w wystawie malowania nagich ciał na Time Square w Nowym Jorku, złożyła pozew przeciwko miastu i nowojorskiemu Departamentowi Policji.

30-letnia Karla Storie w pozwie twierdzi, że zrzuciła bieliznę na kilka sekund przed tym, jak obszar ten został pokryty farbą przez artystę Andy’ego Goluba podczas publicznej wystawy na Time Square w 2011 roku, donosi New York Post. Mimo to została aresztowana pod zarzutem publicznej lubieżności i obnażania się. Zarzuty zostały oddalone w 2012 roku

Czy rozbierany wyczyn Storie był naprawdę niezgodny z prawem, czy może ma ona uzasadnione powody?

Prawo Nowego Jorku dotyczące publicznej lubieżności i obnażania się

Przepisy kryminalizujące nieprzyzwoite lub lubieżne obnażanie różnią się w zależności od stanu, ale generalnie zabraniają one jedynie obnażania genitaliów, a nie kobiecych piersi. Ponadto, w wielu stanach obnażanie intymnych części ciała jest nielegalne tylko wtedy, gdy odbywa się w celu seksualnym lub obraźliwym.

W Nowym Jorku, publiczne sprośności i obnażanie się są karalne na podstawie dwóch różnych ustaw. Publiczna lubieżność jest definiowana jako:

celowe eksponowanie prywatnych lub intymnych części ciała w sposób lubieżny, lub
popełnienie „jakiegokolwiek innego czynu lubieżnego”
w miejscu publicznym lub
miejscu prywatnym, które może być łatwo zaobserwowane i
jest wykonywany z zamiarem bycia obserwowanym.

Z kolei obnażanie się osoby ma zastosowanie, gdy pojawia się ona w miejscu publicznym w taki sposób, że prywatne lub intymne części jej ciała są nieubrane lub obnażone, chociaż prawo czyni wyjątek dla „każdej osoby zabawiającej lub występującej w przedstawieniu, wystawie, pokazie lub rozrywce”.

W przypadku Storie, artystyczny cel jej krótkiej nagości najprawdopodobniej omija wymóg „lubieżnego sposobu” dla publicznego obnażania się, a także prawdopodobnie kwalifikuje się pod wyjątek „pokazu lub rozrywki” dla publicznego obnażania się.

Miasto rozstrzygnęło poprzedni pozew wniesiony przez inną nagą modelkę

Pozew Storie nie jest pierwszym pozwem złożonym przez nagą modelkę aresztowaną podczas wystawy Goluba. Inna modelka aresztowana tego dnia złożyła pozew przeciwko miastu, ostatecznie rozstrzygając swoją sprawę w 2012 roku na kwotę 15 000 dolarów.

Ponieważ jednak od aresztowania minęły już ponad trzy lata, na ewentualne dochodzenie roszczeń przez Storie może wpłynąć nowojorskie prawo o przedawnieniu. Przedawnienie generalnie ogranicza liczbę lat, które powód może odczekać przed wniesieniem pozwu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *