Okla. Restauracja nie obsłuży gejów i niepełnosprawnych: Czy to w porządku?

Właściciel restauracji w Oklahomie nie pozwala, aby prawo lub ludzka przyzwoitość powstrzymały go przed odmową obsługi gejów lub niepełnosprawnych.

Gary James, właściciel Gary’s Chicaros w Enid, powiedział Oklahoma City’s KFOR-TV, że „naprawdę chce gejów w pobliżu”. A niektórzy rzekomi byli klienci twierdzą, że to samo dotyczy czarnych, Latynosów i osób niepełnosprawnych.

Czy prawo może wiele zrobić dla takiego czarusia jak James?

Właściciel nie lubi „dziwaków

W świetle prawa Oklahomy i wielu innych stanów, tego rodzaju polityka „nie dla gejów” stosowana przez Gary’ego Jamesa może być całkowicie legalna.

Powodem jest to, że orientacja seksualna nie jest obecnie chroniona przez prawo Oklahomy dotyczące lokali użyteczności publicznej. Porównaj to z innymi stanami, które zabraniają dyskryminacji ze względu na orientację seksualną przez prywatne firmy: bycie odrzuconym za bycie gejem może być podstawą do procesu sądowego w tych stanach.

Przepisy Oklahomy dotyczące praw obywatelskich zabraniają praktyk dyskryminacyjnych w lokalach publicznych ze względu na „rasę, kolor skóry, religię, płeć, pochodzenie narodowe, wiek lub niepełnosprawność”, ale nie ze względu na orientację seksualną (zob. Statut Oklahomy § 25-1402). Pracodawcy w Oklahomie mogą również swobodnie zatrudniać i zwalniać pracowników ze względu na orientację seksualną.

Jeśli więc chodzi o politykę Jamesa, polegającą na odmawianiu obsługi gejów, to zgodnie z prawem Oklahomy jest to w porządku.

Zarzut dyskryminacji ze względu na rasę i niepełnosprawność

Ponieważ jednak nie jest to Południe z czasów Jima Crowa (a może jednak?), prawo Oklahomy nie pozwala właścicielom firm, takim jak James, na zakazanie wstępu do restauracji osobom niepełnosprawnym i/lub białym. W rzeczywistości, stanowe Biuro Prokuratora Generalnego ma za zadanie badać skargi na dyskryminację w miejscach publicznych, a nawet udostępnia fajny formularz skargi. Jednakże, doniesienia prasowe nie podają, czy jakiekolwiek skargi zostały złożone przeciwko restauracji Jamesa.

Jeden z niepełnosprawnych klientów Gary’s Chicaros powiedział WFOR-TV, że został ostatnio odrzucony za to, że porusza się na wózku inwalidzkim. Klient powiedział również, że James „nie lubi pewnych ludzi rasy, koloru skóry, pochodzenia etnicznego”.

Wydaje się to być potwierdzone przez slogan restauracji – „Where The Great Whites Gather” – i jej koszulki, które są ozdobione słowem na N wraz z groźbami przemocy wobec mniejszości, donosi WFOR.

Just Desserts? Odwrót od Yelp

Po tym, jak słowo wyszło na jaw o polityce Jamesa wobec gejów, niepełnosprawnych i osób kolorowych, Yelperzy wzięli na profil restauracji na Yelp i zasypali go komentarzami. Komentarze te w prześmiewczy sposób przedstawiają lokal Jamesa jako „GOP GAY HEAVEN” z tancerkami go-go i pokazami drag show.

Tego rodzaju szykany na Yelp prowadziły w przeszłości do pozwów sądowych, ale nawet niektóre z najbardziej udanych pozwów o zniesławienie na Yelp kończyły się patem.

Jeśli doświadczyłeś dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, niepełnosprawność lub rasę, skontaktuj się z prawnikiem zajmującym się prawami obywatelskimi już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *