18 Pomysłów na słodki bar dla każdego stylu weselnego

Jeśli chodzi o pomysły na desery na wesele, możliwości są naprawdę nieograniczone. Od babeczek i piętrowych tortów po makarony i ciasta, zawężenie wyboru deserów może być niezwykle trudne. Ale piękno planowania ślubu i decydowania dokładnie o tym, czego Ty i Twój partner chcecie, oznacza, że nie musicie wybierać tylko jednego smakołyku. I właśnie tutaj z pomocą przychodzą batoniki. 

Poznaj eksperta

Marisa Battaglia jest właścicielką i dyrektorem kreatywnym B Sweet Designs, nowojorskiej firmy zajmującej się tworzeniem niestandardowych stołów deserowych na wesela i imprezy okolicznościowe. 

„Candy bary i stoły deserowe to świetny sposób dla par, aby zapewnić swoim gościom różnorodność słodyczy do wyboru” – mówi Marisa Battaglia, właścicielka B Sweet Designs. „Wiele z naszych par decyduje się na deser lub stół ze słodyczami na ich ślub po prostu dlatego, że nie mogą wybrać. Możesz mieć tort (albo tylko do celów ceremonii krojenia tortu, albo do serwowania gościom), a możesz również zaoferować szeroką gamę innych smakołyków w jeszcze szerszej gamie smaków, aby dostosować się do prawie każdych preferencji.”

Jak zaplanować weselny candy bar

Niektóre candy bary mogą zawierać tylko różne kupione w sklepie cukierki, ale mogą też zawierać całą gamę innych, ręcznie robionych słodyczy, aby je wypełnić. Oczywiście Twój stół może być ustawiony w dowolny sposób, ale jest kilka kluczowych wskazówek, o których warto pamiętać podczas planowania. 

„Zawsze zaczynam moje konsultacje od zapytania moich par, jakie rodzaje deserów i smaków naturalnie pociągają ich w życiu codziennym, a potem robimy burzę mózgów” – mówi Battaglia. „Stół powinien być zaprojektowany z myślą o parze i powinien być naprawdę odzwierciedleniem ich gustów, aby ich goście mogli się nim cieszyć”. 

Niektóre z najbardziej popularnych elementów do włączenia na candy bar obejmują następujące elementy.

Babeczki
Pączki
Oreo w czekoladzie
Precle w czekoladzie
Mini serniczki
Ciasteczka
Misie żelki
Cukierki skalne

Wybierając słodycze i desery, pamiętaj, aby wziąć pod uwagę ogólną estetykę. Jeśli stół ma być wyrazisty, warto powiązać go z elementami wystroju. Battaglia zawsze bierze pod uwagę to, co jeszcze dzieje się wokół przyjęcia, kiedy kompletuje stoły. Weź pod uwagę pejzaże stołowe, kwiaty, pościel i ogólny nastrój.

„Palety kolorów i tematy odgrywają ogromną rolę w tworzeniu ogólnego nastroju stołu”, mówi Battaglia. „Po ustaleniu ogólnego nastroju, chodzi o integrację tych kolorów i elementów nie tylko w samych deserach, ale także w dekoracji użytej na całym stole”.

Istnieje tak wiele opcji tam, ale to ostatecznie wszystko o znalezieniu estetyki, która działa dla Ciebie. Przeczytaj dalej 18 naszych ulubionych konfiguracji, aby zainspirować się do rozpoczęcia planowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *