Jak poruszyć temat rozwodu

Rozwód nie jest – bez względu na okoliczności – łatwym tematem do poruszenia z przyszłym byłym. Choć możesz mieć dość swojego męża* i bez wątpienia chcesz rozwodu, boisz się, że użycie strasznego słowa na „D” zrani lub zszokuje twojego partnera. Chcesz poruszyć temat rozwodu, ale podążanie tą ścieżką wydaje się tak przerażające, jak Królewna Śnieżka biegnąca przez las, ze wszystkimi swoimi lękami czepiającymi się spódnicy. Gdy tylko wspomnisz o rozwodzie, gdy tylko twój partner usłyszy to słowo, wiesz, że będziesz musiała przestać uciekać i stawić czoła tym lękom jeden po drugim.

Ten post jest dla Ciebie, kobiety, która jest gotowa przestać uciekać. Bo może próbowałaś już doradztwa. Użyłaś swoich słów. Nadstawiłaś drugi policzek (lub nie). Patrzyłaś ponad jego wadami i pracowałaś nad sobą. Ale nadal nie jesteś szczęśliwa. „Szczęście” jest bardzo odległe.

Nadszedł czas, aby przestać rozwodzić się nad tym, jak dokładnie poruszyć temat rozwodu, ponieważ nie ma jednego właściwego sposobu, a zamiast tego sięgnij w głąb siebie po siłę, której będziesz potrzebować, aby przeprowadzić szczerą i otwartą rozmowę ze swoim partnerem na temat tego, co jest prawdziwe i decyzji, do której doszliście.

Mamy kilka ogólnych wskazówek na temat tego, gdzie, kiedy i jak przeprowadzić taką rozmowę, ale pamiętaj, że rozwód nie jest procesem uniwersalnym. Ty najlepiej rozumiesz swoją sytuację i swojego przyszłego byłego. Poniższe wskazówki są jedynie sugestiami – do Ciebie należy decyzja, jak najlepiej dostosować je do Twojej konkretnej sytuacji.

Ustawienie

Jest to trudna rzecz do przemyślenia, ale jest to jedno z najlepszych miejsc do rozpoczęcia: gdzie zamierzasz poruszyć temat rozwodu? Wyjście z domu może wydawać się dobrym pomysłem – sposobem na zminimalizowanie możliwości partnera do wielkiej, być może dramatycznej reakcji – ale to często może przynieść odwrotny skutek. Możesz sprawić, że twój mąż poczuje się tak, jakbyś go oszukała, zabierając go na randkę tylko po to, by rzucić na niego bombę D.

Jako trenerzy rozwodowi, zalecamy wyjście na tę rozmowę, ale w neutralnym miejscu, aby nie przypominać o domowych wyzwalaczach lub nie rozpraszać się rutynowymi przerwami. Neutralne miejsce to nie restauracja, gdzie mogą ci przeszkadzać kelnerzy, a nawet przyjaciele, którzy mogą cię zobaczyć. Zamiast tego, podoba nam się pomysł siedzenia na ławce w parku lub spaceru po spokojnej ścieżce. Oddychanie świeżym powietrzem i poruszanie się pomaga zyskać perspektywę i obniża poziom stresu.

Jeśli jesteś w poradni lub masz terapeutę pary, z którym możesz porozmawiać, sesja będzie również bezpiecznym i odpowiednim miejscem, aby poruszyć temat słowa na „D”. Biuro Twojego doradcy jest zarówno miejscem publicznym, jak i prywatnym, gdzie będziesz mieć kogoś dostępnego, kto pomoże Ci podczas rozmowy.

Jeśli zdecydujesz się poruszyć temat rozwodu w domu, upewnij się, że Twoje dzieci są w łóżku lub – jeszcze lepiej – poza domem, z zaufaną bliską osobą lub na innym zajęciu. Jeśli dochodzi do krzyków lub płaczu, nie chcesz, aby dzieci były świadkami waszej kłótni. Zanim porozmawiasz z partnerem, możesz przygotować sobie posiłek i przestrzeń, w której poczujesz się komfortowo. Rozmowa ze współmałżonkiem może być długa i skomplikowana, może też być krótka i prostsza niż myślisz – tak czy inaczej, wybór miejsca, w którym czujesz się bezpiecznie, jest kluczowy.

Moment

Choć można argumentować, że tak naprawdę nigdy nie ma dobrego momentu na poruszanie tematu rozwodu, jest wiele bardzo złych momentów, których powinieneś unikać, takich jak rocznica, ważne święta, urodziny dziecka czy czas, gdy dzieci starają się o przyjęcie na studia. („Dzięki mamo, nie dostałem się na Harvard, bo ty – i twój wymyślony rozwód na tacie!”).

Z tego wszystkiego wynika, że czasami rozmowa musi odbyć się wcześniej niż później – czasami zakończenie związku wydaje się szczególnie na czasie, i słusznie, jeśli twój przyszły eks miał romans lub wniósł do sypialni chorobę weneryczną. Czy dochodzi do przemocy domowej? Czas rozwodu naprawdę zależy od pilności i konieczności rozwodu.

Nawet pora dnia powinna być brana pod uwagę. Jeśli twój partner wychodzi do pracy za 15 minut, na przykład, to nie jest odpowiedni czas, aby poruszyć temat rozwodu, ponieważ nie będziesz mieć czasu, aby dokładnie omówić to, a zamiast tego będzie w pracy cały dzień rozmyślać o rozwodzie. Wróci do domu zdenerwowany i w stanie umysłu, który nie jest pomocny przy poważnych rozmowach, takich jak rozwód. Podobnie, podnosząc rozwód tuż przed snem może prowadzić do nocy niespokojnego snu, w którym ty i twój przyszły Ex spędzić noc omawiając te same problemy w kółko, a nie faktycznie spać.

Jednym z najlepszych czasów do wychowania rozwód może być na kolację w piątek, lub naprawdę każdy dzień, kiedy ty i twój partner nie muszą wstawać i iść do pracy następnego dnia rano. W ten sposób można porozmawiać, odpocząć lub pomyśleć, nie martwiąc się o to, czy uda się zrobić dobrą minę do złej gry dla innych.

Scenariusz

Gdy sceneria i czas są odpowiednie, nadszedł czas, aby poruszyć temat rozwodu. Twój ton, ogólnie rzecz biorąc, powinien być empatyczny – wiesz, że to nie będzie łatwa rozmowa, a ty nie prosisz o rozwód ze złości lub złośliwości, więc niech twój ton to przekazuje.

Postaraj się usunąć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *